Kontakt

Formularz kontaktowy

tel. +48 602481401

Hosting

Więcej informacji na temat promocji Hosting i domena GRATIS

PROMOCJA!!!
Specjalnie dla naszych Klientów domena internetowa i hosting GRATIS!!!

Multithumb - obrazy w stylu Web 2.0

MultiThumb - obrazy w stylu Web 2.0 Multithumb jest wielozadaniowym dodatkiem do Joomla umożliwiającym wyświetlanie obrazów w bardzo atrakcyjny i zróżnicowany sposób. Pozwala on na automatyczne tworzenie miniatur i wyświetlanie obrazów za pomocą jednej z sześciu metod. Oferuje też wiele dodatkowych właściwości takich jak zmiana rozmiaru obrazów, dodawanie znaków wodnych, automatyczne tworzenie galerii, szyfrowanie nazw plików i wiele innych.

Multithumb posiada ogromne możliwości konfiguracji, w związku z czym może wydawać się bardzo skomplikowany. Jednakże szczegółowo opisane opcje oraz duża liczba przykładów na stronie oficjalnej powodują, że dodatek ten nie sprawia większych kłopotów nawet początkującym użytkownikom.

Obrazy

Multithumb pozwala na wyświetlanie obrazów za pomocą sześciu metod:

 • Standardowy
  Standardowe okno popup dopasowane do rozmiarów obrazu.
  Zachód słońca
 • Okno typu Lightbox
  Ekran zostaję przyciemniony i następuje płynne otwarcie okna, w którym zostaje wyświetlony obraz.
  Łąka
 • Okno typu Slimbox
  Okno wyglądające identycznie jak okno typu Lightbox, jednak tworzone przy pomocy innych bibliotek.
 • Okno typu Greybox
  Okno podobne do okna Lightbox, posiadające w górnej części strony pasek zawierający nazwę obrazu i przyciski nawigacyjne.
  Chmury
 • Okno typu Thickbox
  Inna wersja okna typu Lightbox.
 • Miniatura rozszerzana
  Miniatura posiadająca zdolność rozszerzania do oryginalnych rozmiarów bez potrzeby odświeżania strony.
  Drzewo

Biblioteki Lightbox, Slimbox i Thickbox nie mogą być jednocześnie stosowane na tej samej stronie, dlatego ich przykłady nie mogą być tu umieszczone.

Obrazy można grupować w zbiory, nadając im taki sam opis. Dzięki czemu po wyświetleniu jednego obrazu ze zbioru, można przeglądać obrazy nie zamykając okna. Multithumb pozwala także na określenie rozmiaru wyświetlanych obrazów, poprzez wartości podane w pikselach lub w procentach rozmiaru ekranu. Dodatkowo, w przypadku gdy zmiana rozmiaru wiąże się ze zmianą proporcji, Multithumb oferuje kilka metod dopasowania rozmiaru. Możliwa jest zmiana rozmiaru zachowująca oryginalne proporcje, przycięcie obrazu z jednej strony, wypełnienie wolnego obszaru kolorem tła lub rozciągnięcie obrazu.

Miniatury

Dodatek Multithumb oferuje automatyczne generowanie miniatur obrazów oraz liczne opcje konfiguracyjne tego procesu. Użytkownik może określić rozmiar miniatury, styl jej ramki lub tła. Gdy dostępne opcje są niewystarczające, możliwe jest nawet określenie stylu CSS lub klasy odpowiadającej za stylizację miniatur. Podobnie jak w przypadku obrazów pełnowymiarowych, możliwe jest wybranie metody dopasowywania miniatur do określonych rozmiarów.

Miniatura o zmienionym rozmiarze
Miniatura z podpisem
Miniatura z podpisem
Miniatura z ramką

Ciekawym pomysłem jest możliwość automatycznego tworzenia, dla pierwszego obrazu we wprowadzeniu, linku do całego artykułu. Metoda ta często spotykana jest na popularnych portalach informacyjnych. Na uwagę zasługuje też opcja pozwalająca na tworzenie pokazów slajdów. Wtedy na stronie wyświetlanych jest tylko kilka pierwszych obrazów ze zbioru, a cały zbiór oglądać można po kliknięciu w jeden z obrazów. Multithumb umożliwia też używanie własnych miniatur, stworzonych na przykład w programie graficznym.

Znaki wodne

Kolejną bardzo użyteczną właściwością dodatku Multithumb jest możliwość automatycznego dodawania do obrazów znaków wodnych, które zapobiegają łamaniu praw autorskich właścicieli obrazów. Można określić zarówno plik z jakiego ma być pobierany znak wodny, jak i jego pozycję na obrazie. Zaimplementowana została obsługa kilku popularnych formatów plików graficznych (JPEG, PNG, GIF), przy czym dla plików PNG zastosować można efekt półprzezroczystości (alpha blending).

Dodatkową interesującą właściwością jest szyfrowanie nazw obrazów, które uniemożliwia określenie ścieżki dostępu do oryginalnego pliku.

Znak wodny w lewym górnym rogu

Galerie

Multithumb potrafi także automatycznie tworzyć galerie. Wystarczy skopiować wszystkie obrazy, które mają być użyte do budowy galerii, do jednego katalogu. Następnie w artykule, w którym ma zostać utworzona galeria, należy wstawić jeden z obrazów z katalogu i nadać mu opis (atrybut alt) z prefiksem mt_gallery: (nie wolno zapomnieć o dwukropku). W panelu administracyjnym możliwe jest określenie liczby kolumn galerii. Można też stworzyć plik tekstowy o takiej samej nazwie jak obraz użyty do tworzenia galerii i wpisać w nim indywidualne opisy dla każdego z obrazów w galerii.

 Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria

Indywidualne parametry

Jedną z większych zalet dodatku Multithumb jest możliwość określania indywidualnych parametrów dla każdego obrazu. Prawie każdy parametr dostępny w panelu administracyjnym może zostać nadpisany w bardzo prosty sposób. Dodatkowo ułatwia to narzędzie dostępne na oficjalnej stronie dodatku, które generuje tagi z określonymi parametrami na podstawie wybranych opcji.

Podsumowanie

Multithumb jest niezastąpionym dodatkiem dla administratorów i redaktorów, którzy pragną, aby ich serwis wyglądał atrakcyjnie i nowocześnie. Bogate opcje konfiguracyjnie sprawiają, iż spełnia on większość oczekiwań każdego użytkownika. Pozostaje, więc tylko zainstalować go i czekać na słowa zachwytu ze strony użytkowników serwisu :-)

Polska wersja językowa dodatku MultiThumb dostępna w dziale Download

Oficjalna strona internetowa dodatku MultiThumb: Kreacom.dk

Pomoc w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dostępna jest w dziale Pomoc .

 
© 2007 Extend Media